Riva Kalesi restore ediliyor!

Riva Kalesi restore ediliyor!

 

Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek: "Riva Kalesi'nde yapılacak restorasyon projesi, Riva'nın çehresine ayrı bir değer ve güzellik katacak. Uzun yıllardır süren titiz çalışmalarımız da bu yüzden değerliydi" dedi.

 
 
 

Riva Kalesi restore ediliyor!

FacebookTwitterGooglelinkedin
3 Mart 2016, Perşembe / 11:07 
Kategori: Kent Haberleri
 
 

 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Riva Kalesi'nde yapılacak restorasyon projesinin bölgeye ayrı bir güzellik katacağını belirterek, "Şile Kalesi'yle ilgili 'Sünger Bob' tartışmalarının burada da olmaması, çalışmaların tarihi dokuya ve aslına uygun olarak yapılması için gerekli takibi Beykoz Belediyesi olarak yaptık" dedi.

 

AA ekibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin restorasyon ihalesini 17 Mart  Perşembe günü yapacağı tarihi Riva Kalesi'ni havadan görüntüledi.

 

Cenevizliler tarafından yapılan, Osmanlı döneminde Revan Kalesi olarak adlandırılan ve Riva Deresi'nin Karadeniz'e döküldüğü noktada yer alan kalenin restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesince "Riva Kalesi restorasyonu ve çevre düzenleme inşaatı" açık ihaleye çıkarılacak ve restorasyon, çevre düzenleme inşaatının 400 günde tamamlanması sağlanacak.

 

Karadeniz’den Riva Deresi’ne girişi kontrol etmek amacıyla Cenevizlilerce kurulduğu tahmin edilen kalenin biri yıkık iki burcu bulunuyor.

 

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Riva Kalesi’nin restorasyonunun uzun yıllardır üzerinde çalıştıkları bir proje olduğunu anlattı.

 

Çelikbilek, "Bölgede sürekli artan turizm potansiyeli çerçevesinde önemli bir yeri olan Riva Kalesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi süreci başlattı. Yerli ve yabancı turizm bölgesi çerçevesinde Riva, ilçemizin vitrin bölgelerinden biri olarak her dönem dikkat çeken bir cazibe alanıdır" dedi.

 

Beykoz Belediyesi olarak ilçede yer alan İstanbul'un tarihi ve turistik anlamda değerli meydanlarında genişletme ve yenileme çalışmalarının da sürdüğünü belirten Çelikbilek, şunları kaydetti:

 

"Riva Meydanı da bu meydanların önde gelenlerin biri. Riva Meydanı'nı Riva Kalesi olmadan düşünemeyiz. Riva Kalesi'nde yapılacak restorasyon Riva'nın çehresine ayrı bir değer ve güzellik katacak. Uzun yıllardır süren titiz çalışmalarımız da bu yüzden değerliydi. Şile Kalesi'nde gerçekleştirilen restorasyon projesi üzerine kamuoyunda yapılan 'Sünger Bob' tartışmalarının burada da olmaması, tarihi dokuya uyumlu ve aslına uygun olarak çalışmaların yapılması için gerekli takibi Beykoz Belediyesi olarak yaptık. Daha önce girişimlerimizle birkaç kez revize edilen projenin hak ettiği şekilde tamamlanarak ilçemize, şehrimize ve ülkemize hizmete başlamasını bekliyoruz. Projede emeği geçenlere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkanımız Sayın Kadir Topbaş'a teşekkür ederiz."

 

AA

 

Haber Hürriyet'te şu şekilde yer aldı;

 

İSTANBUL’daki Riva Kalesi'nde yapılacak restorasyon projesi için konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Riva Kalesi, Riva'nın çehresine ayrı bir değer ve güzellik katacak. Şile Kalesi'yle ilgili 'Sünger Bob' tartışmalarının burada da olmaması, çalışmaların tarihi dokuya ve aslına uygun olarak yapılması için gerekli takibi Beykoz Belediyesi olarak bizzat yaptık" dedi.

 

Cenevizliler tarafından yapılan, Osmanlı döneminde Revan Kalesi olarak adlandırılan ve Riva Deresi'nin Karadeniz'e döküldüğü noktada yer alan kalenin restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesince, 17 Mart Perşembe günü yapılacak "Riva Kalesi restorasyonu ve çevre düzenleme inşaatı" açık ihaleye çıkarılacak ve restorasyon, çevre düzenleme inşaatının 400 günde tamamlanması sağlanacak. Karadeniz’den Riva Deresi’ne girişi kontrol etmek amacıyla Cenevizlilerce kurulduğu tahmin edilen kalenin biri yıkık iki burcu bulunuyor.

 

 

Hürriyet 

 

 

Haber Sabah Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;

 

CENEVİZLİLER tarafından yapılan, Osmanlı döneminde Revan Kalesi olarak adlandırılan ve Riva Deresi'nin Karadeniz'e döküldüğü noktada yer alan kale restore edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce 17 Mart Perşembe günü ihaleye çıkarılacak restorasyon, çevre düzenleme inşaatının 400 günde tamamlanması sağlanacak. 

 

Sabah

 

 

 

Haber Güneş Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...

 

 

İlçedeki, tarihi ve turistik anlamda değer taşıyan meydanlarda genişletme ve yenileme çalışmaları sürerken, Riva Kalesi'nin tarihi dokusuna uyumlu olarak restore edilip, turizme kazandırılması planlanıyor. 

 

Cenevizliler döneminde inşa edilen Riva Kalesi restorasyona almıyor. Açık ihaleye çıkartılacak proje, 400 günde tamamlanacak. 

 

Osmanlı döneminde Revan Kalesi olarak adlandırılan kalenin restorasyonu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce "Riva Kalesi restorasyonu ve çevre düzenleme inşaatı" 18 Mart'ta açık ihaleye çıkarılacak ve restorasyon ile çevre düzenleme inşaatının 400 günde tamamlanması sağlanacak. 

 

SÜREÇ BAŞLADI 

 

Karadeniz'den Riva Deresi'ne girişi kontrol etmek amacıyla kurulan kalenin halihazırda, biri yıkık iki burcu bulunuyor. Sorulan cevaplayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, "Bölgede sürekli artan turizm potansiyeli çerçevesinde önemli bir yeri olan Riva Kalesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi süreci başlattı. 

Yerli ve yabancı turizm bölgesi çerçevesinde Riva, ilçemizin vitrin bölgelerinden biri olarak her dönem dikkat çeken bir cazibe alanıdır" dedi. 

 

ASLINA UYGUN OLACAK 

 

Çelikbilek açıklamasında ayrıca, "Tarihi dokuya uyumlu ve aslına uygun olarak çalışmaların yapılması için gerekli takibi Beykoz Belediyesi olarak yaptık. Daha önce girişimlerimizle birkaç kez revize edilen projenin hak ettiği şekilde tamamlanarak ilçemize, şehrimize ve ülkemize hizmete başlamasını bekliyoruz." ifadelerine yer verdi. 

 

 

 

Güneş

kayanak: http://emlakkulisi.com/riva-kalesi-restore-ediliyor/455201

Aradığınız Gayrimenkulü Bulamadınız mı ?

Emlak talep formu ile başvuruda bulunun size en uygun gayrimenkulü bulmanıza yardımcı olalım.

Riva Nuans Gayrimenkul Danismanlik