Riva ve Florya arsalarında gelirin yüzde 80'i Galatasaray'ın!

Riva ve Florya arsalarında gelirin yüzde 80'i Galatasaray'ın!

 

Mali sorunlarla boğuşan Galatasaray, en büyük gelir umudu İstanbul Riva ve Florya arsaları için Emlak Konut GYO ile anlaştı. Projelerin hasılat paylaşımı modeliyle ihale edilmesi ve elde edilecek gelirin yüzde 80’inin Galatasaray’a verilmesi yönünde anlaşıldı.

FacebookTwitterGooglelinkedin
 
 
 
Riva ve Florya arsalarında gelirin yüzde 80'i Galatasaray'ın!
30 Haziran 2016, Perşembe / 10:43
 
 
 
 

 

Mali sorunlarla boğuşan Galatasaray, en büyük gelir umudu İstanbul Riva ve Florya arsaları için Emlak Konut GYO ile anlaştı

 

Türkiye önceki akşam İstanbul Atatürk Havalimanı’nda patlayan bombaların etkisi altındayken, Galatasaray Spor Kulübü dün İstanbul Riva ve Florya’daki arazilerini değerlendirmek üzere  TOKİ  iştiraki Emlak Konut GYO ile protokol imzaladığını duyurdu. Projelerin hasılat paylaşımı modeliyle ihale edilmesi ve elde edilecek gelirin yüzde 80’inin Galatasaray’a verilmesi yönünde anlaşıldı. Konuyla ilgili görüştüğümüz Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “İhaleyi kazanan firmanın vereceği arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si bizim olacak. Bu yılın sonunda veya 2017’nin ilk çeyreğinde ihale sürecini başlatmayı öngörüyoruz” dedi. 

 

Kulübün uzun süredir gelir getirecek bir projeye dönüştürmek istediği 1 milyon 76 bin metrekarelik Riva ve 22 bin 627 metrekarelik Florya arsaları için devreye giren Emlak Konut GYO’nun ekspertiz çalışması yaptırdığını kaydeden Kurum, toplamda 508 milyon TL arsa değeri oluştuğunu ifade etti. Bu rakamın minimum bedel olduğuna dikkat çeken Kurum, “Yani, Galatasaray’a bu iki projeden en az 508 milyon TL kazanacağını taahhüt ediyoruz” açıklamasını yaptı. 

 

 

Emlak Konut'tan Galatasaray'ın Florya ve Riva arazilerine proje!

 

1 MİLYAR TL’Yİ AŞABİLİR 

 

Riva’da 869 bin metrekarelik konut imarlı arsa bulunduğunu, 200 bin metrekare civarı orman alanı olduğunu belirten Kurum, Florya Metin Oktay Tesisleri’nin içinde yer alan arsanın ise mevcut durumda imarı olmadığını söyledi. “Florya arsası bölge koşullarına uygun olarak imara açılacak” diyen Kurum, şöyle devam etti: “Burada kaç konut yapılabilir, nasıl bir proje olur, buna göre şekillenecek. İmzalanan protokolü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da destekliyor. Bizim için yüzde 20 gelir payı aldığımız önemli bir proje. Galatasaray da Emlak Konut GYO güvencesi ve know how’ını değerlendirecek.” 

 

Galatasaray’ın en az 508 milyon TL kazanacağı ifade edilen ihalelerde fiyatın daha yükseğe çıkacağı öngörülüyor. Özellikle 3’üncü köprü etkisiyle Riva’daki değer artışı ve arsa arzının kısıtlı olduğu Florya’daki konut talebi, kulübün projelerden 1 milyar TL’yi aşan gelir elde edebileceğini işaret ediyor.

 

1-Emlak Konut GYO, İstanbul Riva ve Florya arsalarında yapılacak projelerden Galatasaray’a en az 508 milyon TL gelir taahhüt etti

 

2-Riva’da bin 500 ila 2 bin arası konut üretilmesi planlanırken, halihazırda spor tesisi olan Florya için bölge koşullarına uygun imar çıkarılacak 

 

3-Plana göre, hasılat paylaşımı ihalesini alan firmanın arsa sahibine ödeyeceği gelirin yüzde 80’i kulübün, yüzde 20’si Emlak Konut GYO’nun olacak 

 

‘İMAR TAMAM, RUHSAT DA VAR’

 

Galatasaray’ın Riva arsasındaki son imar durumunu sorduğumuz Murat Kurum, “Mevcut şartlarda, arsada hiçbir imar sorunu yok. 1/5000 ve 1/1000’lik planlara uygun imar söz konusu. Hatta kulübün proje için aldığı ruhsat bile var. İsteseler kendi projelerini yapmaları için hiçbir engel yok” dedi. Kurum, imarlı arsada gerçekleştirilecek projede bin 500 ila 2 bin arası konuta yer verilebileceğini ifade etti. 

 

GS HİSSESİ 1 GÜNDE YÜZDE 20 FIRLADI

 

 

'ÖNCE BORÇLAR, YATIRIM SONRA'

 

Anlaşmanın açıklanmasıyla gözler Galatasaray’ın elde edilmesi muhtemel gelirle ilgili planlarına çevrildi. Habertürk’e konuşan Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle elbette borçları ödemeyi planlıyoruz. Ardından kalan parayla yeni yatırımlar yapmamız gerekiyor. Şu parayı bir cebimize koyalım da...” 

 

Özbek, projeyi gerçekleştirmek için genel kuruldan yetki alınması gerektiğiyle ilgili eleştirilere de “Temmuz ayında Riva için gerekli yetkiyi almıştık. Florya için genel kurula danışacağız” yanıtını verdi.

 

2010'DA 375 MİLYON TL BEKLENTİYLE VİTRİNDEYDİ 

 

Galatasaray yılan hikâyesine dönen Riva projesi için 2010 yılında şirketlerden talep toplamaya çıkmıştı. Villa ve dairelerden oluşan 840 konutluk bir proje hazırlayan kulüp, ihaleyi en az 250 milyon dolar karşılığında vereceğini açıklamıştı. Dolar kurunun ortalama 1.5 TL olduğu 2010’da 250 milyon doların TL karşılığı yaklaşık 375 milyon TL ediyordu. Bugün de Riva için biçilen en düşük değer 389 milyon TL olarak belirlendi.

 

 

'BU PROJELERLE İLERİDE DAVALIK OLABİLİR'

Galatasaray’ın eski başkanlarından Faruk Süren, projenin gerçekleşebilmesi için genel kuruldan yetki alınması gerektiğini savundu. “Emlak Konut GYO idarecilerinin yerinde olsam, anlaşma için genel kurul onayını şart koşarım” diyen Süren, şöyle konuştu: “Aksi halde, bu projeler ileride sorunlarla karşılaşabilir; davalık olabilir. Riva ile ilgili verilen yetki, proje üretmek, üzerinde tartışmak için. Ancak, Riva’da veya başka bir mülkte proje inşa edilmesi için ayrıca kurul onayı gerekir. Neye göre yapıldı bu anlaşma, görmemiz gerek. Dolayısıyla, bu protokol şu an için ancak bir ön anlaşma olabilir. Bununla birlikte 2 arsanın da mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. En iyi şekilde bir proje geliştirilmeli ve tartışmalıyız. Bu muhakkak zaman alır; çünkü, Galatasaray çok sahipli bir müessese. Üyelerin hepsi birer sahip.”

 

‘ZAMANLAMA YANLIŞ’ 

 

Süren, protokolün, salı akşamı Atatürk Havalimanı’nda yaşanan ve 42 kişinin hayatını kaybettiği terör olayının ertesinde açıklanmasını da eleştirerek, “Zamanlama yanlış” dedi. Sosyal medyada da Galatasaray’a eleştiri yağdı. Twitter ve Facebook’ta yapılan yorumlarda milli yas ilan edilen günde böyle bir anlaşmanın duyurulması tenkit edildi.

 

'RİVA BORCU KARŞILAR ANCAK YATIRIM YAPILMAZSA 5 YILDA O PARA DA BİTER'

 

Galatasaray Emlak Konut GYO arasındaki anlaşma mali yapısı bozuk olan kulübün düze çıkması için son şans olarak görülüyor. Galatasaray elindeki en önemli değerlerini masaya koymuş durumda. Emlak Konut GYO ismini ve devletin gücünü koyacak. Riva ve Florya arsaları şirketlere hasılat paylaşımı yöntemi ile verilecek. Anlaşma detaylarına göre arsa bedelleri 508 milyon lira olarak belirlenmiş. Kulübün eline geçecek en düşük bedel bu tutar olacak. Ancak tabii ki ihalelere katılıma ve şirketlerin tercihine göre bu tutar artabilecek. Florya tesislerinin yeri için henüz imar olmadığı için önce Riva’yı mercek altına alalım. Burada yaklaşık 2 bin konut yapılacağı belirtiliyor. Bu konutlardan 500’ünün villa olduğu ve ortalama 3 milyon liradan satıldığını geri kalan bin 500 konutun da 700 bin liradan satılabildiğini düşünelim. Projeden böylece toplamda 2 milyar 550 milyon liralık bir gelir sağlanacak. Emlak Konut GYO ihaleleri son dönemde yüzde 50 pay ile yapıldığı için 1 milyar 275 milyon lira ihaleyi alıp inşaatı yapan şirket ya da şirketlere gidecek. Geri kalan 1.2 milyar liranın yüzde 20’si de (255 milyon TL) Emlak Konut GYO’ya verilecek. Bu durumda Galatasaray iyi ihtimalle Riva’dan 1 milyar 20 milyon lira gelir sağlayacak.

 

 

5 YILLIK AÇIĞA BEDEL 

 

Peki bu para Galatasaray için ne anlama geliyor? Galatasaray’ın borcu 1 milyar 494 milyar lira. Ancak 524 milyon liralık alacaklarını düştüğümüzde geriye 970 milyon lira gerçek borç denilebilecek tutar kalıyor. Kulüp, Riva’dan elde ettiği 1 milyar lira ile borcun tamamını silebilir. Her ne kadar borç silindiğinde yıllık 80 milyon liralık faiz borcundan kurtulunması mümkün olsa da kulübün yapısı her yıl 132 milyon liralık zarar yaratıyor. Eğer bu para sürekli gelir getiren bir projede değerlendirilmez ise 5 yıl sonra Riva’dan gelen para da kalmaz ve bu değer de Galatasaray’ın elinden çıktığı ile kalır. Bu yüzden başlangıçta 589 milyon lira olan kısa vadeli borcun bir kısmının kapatılması, geri kalan para ile sürekli gelir getiren bir yatırım yapılması kulüp yapısının sürdürülebilirliği açısından önemli. Borç kapatıldığında faiz giderlerinin azalacağı ve teminat açısından kulübün elinin rahatlayabileceğini de unutmayalım. Florya ise doğru yönlendirildiğinde belki de Riva’dan daha büyük kazanç sağlayabilir. Galatasaray’ın Emlak Konut GYO’yu arkasına alma ihtiyacı sanırım en fazla Florya arsasının imar sorunu nedeniyle gelişti.

 

 

Habertürk

 

Haber Hürriyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı

 

İşte Galatasaray’ın kurtuluş projesi.... Mayıs 2016 itibarı ile 1 milyar 494 milyon TL borcu bulunan Galatasaray, Riva ve Florya arazileri için Emlak Konut GYO ile imzaları attı.

 

Galatasaray, “kurtuluş” gözüyle baktığı bu iki projeden tam 1.5 milyar TL gelir bekliyor. G.Saray Başkanı Dursun Özbek, “Bu proje için çok çalıştık, büyük mesai harcadık” dedi.

 

İHALEYE ÇIKILACAK

Dün taraflar arasında atılan resmi imzaların ardından Emlak Konut GYO, Riva ve Florya arazileri için proje üretip, uygulama hazırlığını yapacak. Daha sonra 22 bin 627 metrekarelik Florya ve 1 milyon 76 bin 22 metrekare yüzölçüme sahip Riva arsası için projeyi yapacak müteahhit firmanın belli olması adına Emlak Konut GYO, ihale düzenleyecek.

 

BAŞKAN DİVANDA AÇIKLAYACAK

Sarı kırmızılı yönetimin 1.5 milyar lira gelir beklediği proje bugünden itibaren sarı kırmızılı kulübün bankalar nezdinde de elini güçlendirecek. Dursun Özbek, Temmuz ayında yapılacak olan Divan Kurulu toplantısında iki proje hakkında genel kurul üyelerine detaylı bilgiler verecek.

 

REAL MADRİD BENZER YÖNTEMLE COŞTU

2000 yılında göreve gelen Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Madrid’in finansal bölgesine yakın olan 120 dönümlük Ciudad Deportiva isimli eski antrenman sahasına, yerel yönetimle yapılan sıkı pazarlıklar sonrasında yeni bir imar çıkarılmasını sağladı. Bu sayede finansal bölgenin içerisinde yer alan arsa, yeni imar izniyle önemli bir değer artışına sahne oldu.

 

500 MİLYON EURO

Perez değer artışını paraya çevirmek amacıyla, arsanın yüzde 20’sini gayrimenkul geliştirme fonlarına sattı. Burada yapılan plazanın satışından 500 milyon Euro’luk bir finansal kazancı da kulübün kasasına koymayı başardı.

 

Başkan, ayrıca, Real’in elinde olan yüzde 80 oranındaki arsayı da yerel yönetime devrederek, karşılığında halka açık bir park ve takıma ait bir spor tesisi yapılmasını sağladı.

 

FLORYA iÇiN HAVALiMANLARI BEKLENECEK

Galatasaray’ın yeni projesinin ilk ayağını Riva oluştururken, Florya da önemli bir gelir kaynağı oluşturacak. Öncelikle Riva, ardından Florya projesinin hayata geçirilmesi düşünülüyor.

 

BAŞKAN YETKi İSTEYECEK

Florya arazisi planlarının yaşama geçirilmesi konusunda üçüncü havalimanı ile araziye yakın Atatürk Havalimanı’nın taşınması ile ilgili projelerin tamamlanması beklenecek. Bu projelerin ardından değerinin daha da artacağı düşünülen Florya arazisine daha fazla gelir getirecek yatırımlar yapılacak.

 

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, 22 bin 627 metrekarelik Florya arazisi için genel kurul üyelerinden yetki isteyecek.

 

GALATASARAY HİSSELERİ FIRLADI

Galatasaray'ın iki arazi için protokol imzalaması Borsa İstanbul’daki hisselerine doping etkisi yaptı. Yüzde 20’ye varan yükselişle borsanın en çok yükseleni olan hisselerin değeri 23.92 liraya çıktı. Hisseler güne 20 liradan başlamıştı.

 

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

G.SARAY Kulübü, Emlak Konut İdaresi ile yaptığı anlaşmaya ilişkin bir duyuru yaptı. Duyuruda özetle şu ifadeler kullanıldı:

 

BİZZAT KATKI YAPTI

“Galatasaray Spor Kulübü Derneği ile Emlak Konut İdaresi arasında; Florya Mahallesi’nde 22 bin 627 metrekare yüzölçümlü ve Riva Mahallesi’nde 1 milyon 76 bin 22 metrekare yüzölçümlü taşınmazlar üzerinde, birlikte proje geliştirmek maksadıyla bir protokol imzalanmıştır.

 

Bu protokolün imzalanmasında bizzat katkıları olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerimizi sunarız.”

 

Hürriyet

 

 

Haber Milliyet Gazetesi'nde şöyle yer aldı

 

Sarı­kırmızılıların kurtuluşu olarak düşünülen proje hayata geçirildi, Riva ve Florya arazileriyle ilgili olarak Emlak Konut ile protokol imzalandı. 500 milyon dolar gelir beklenen proje, 1 milyar 494 milyon liralık borcu sıfırlamış olacak

 

UEFA ile yapılan Finansal Fair Play görüşmelerinde, Galatasaray’ın kurtuluşu olarak düşünülen Riva projesi dün resmen açıklandı? Cim­Bom, Riva dışında Florya’yı da kapsayan protokolün Emlak Konut ile imzalandığını duyurdu.

 

Bu anlaşma ile beraber Emlak Konut proje , Galatasaray Kulübü de projelendirme ve ihale sürecinde devlet güvencesini arkasında hissedecek. Sarı­kırmızılıların, 22 bin 627 metrekarelik Florya ile 1 milyon 76 bin 22 metrekarelik Riva arazinin değerlendirilmesiyle kasasına yaklaşık 500 milyon dolar gireceği belirtiyor. Villalar ve ticari mekanları satarak kasasını doldurmayı hedefleyen Galatasaray, böylece ilk planda 1 milyar 494 milyon lira borçtan kurtulacak. Galatasaray borçlardan kurtulmakla kalmayacak, yeni gayrimenkullerin kulübe kazandırılması için de harekete geçecek.

 

Kulüpten yapılan açıklamada, “Duran varlıklarımızda değer artışı sağlayarak uzun süredir yaşadığımız mali zorluklara çözüm bulma konusunda bu protokolün çok önemli bir adım olacağı muhakkaktır. Geçmiş başkanlar ve yönetimler tarafından kulübümüze kazandırılarak yıllardır korunmuş gayrimenkullerimizin, olası en yüksek değer ve devlet güvencesinde kesintiye uğramadan projelendirilmesi hedeflenmiştir. Bu protokolün Emlak Konut İdaresi ile imzalanmasında bizzat katkıları olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a

teşekkürlerimizi sunarız” ifadesi kullanıldı.

 

Florya, Riva’ya taşınacak

Galatasaray, Riva projesiyle sadece villa ve ticari mekânlar yapıp satmayacak, uzun vadede futbol da dahil olmak üzere tüm sportif antrenman ve kamp tesislerini de buraya taşıyacak.

 

Arazide 4 bin 200 metrekarelik alan futbol takımına tesis edilecek. Öncelikle altyapı buraya götürülecek, sonra da A takım burasının yolunu tutacak. A takımın gitmesi durumunda çok değerli olan Florya arazisinde villa ve rezidanslar yapılıp satılacak. 288 bin metrekarelik alana villalar yapılıp ilk planda bunların satışı gerçekleştirilecek. Ancak yönetim, Florya’daki bu planın gerçekleşebilmesi için durumu genel kurula götürecek. Üyelerin onayının alınması durumunda Metin Oktay Tesisleri’nin arazisi değerlendirilmiş olacak.

 

Ayrıca Mecidiyeköy’den sonra Riva’ya da yine kulübün sahip olacağı bir otel yapılacak. 8 bin 500 metrekarelik bölüme ise bir de okul yaptırılacak. 23 bin bin metrekarelik alana da satılık ve kiralık dükkanlar oluşturulacak.

 
Milliyet

 

Bu haber Taraf'ta şöyle yer aldı:

 

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ile Galatasaray Spor Kulübü Derneği arasında; İstanbul Bakırköy İlçesi Florya Mahallesi'nde 22 bin 627 metrekare yüzölçümlü ve İstanbul Beykoz İlçesi Riva Mahallesi'nde 1 milyon 76 bin 22 metrekare yüzölçümlü taşınmazlar üzerinde, birlikte proje geliştirmek amacıyla protokol imzalandı. Gerçekleştirilecek projelerin toplam arsa değeri 508,729,251.72 TL olarak belirlendi. 

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum Galatasaray ile yapılan protokolde yaptığı konuşmada "Biz ülkemiz için çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Kronik problemlerinden biri olan ve şehirlerimizi tehdit eden sağlıksız konut stokunun yenilenmesi konusunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Arsa stokumuzu genişleterek değer katan projeler üreteceğiz. Galatasaray Kulübü'yle gerçekleştirdiğimiz protokolle aldığımız arsalarda da orta ve orta üstü projeler geliştireceğiz" dedi. Emlak Konut GYO, Halkalı'da iki, Şişli Nişantaşı'ndaki üç arsayı 2 milyar 277 milyon lira bedelle aldı. Toplam 959 bin 388 metrekare olan Halkalı'daki iki arsanın satış bedeli 1 milyar 822 milyon lira. 

Nişantaşı'ndaki toplam 24 bin 468 metrekare olan arsayı ise 455 milyon lira bedelle satın aldı. 

 

Taraf

 

 

 

Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı ;

 

 

Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü Derneği arasında, önceki hafta Riva ve Florya'da yer alan arsalar üzerinde proje geliştirmek için imzaların atılmasının ardından çalışmalar hızlandı. Arsalar üzerinde geliştirilecek projenin toplam arsa değerinin yaklaşık 508 milyon 7 bin lira olduğunu belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Arsa stokumuzu genişleterek değer katan projeler üreteceğiz. Gerçekleştirdiğimiz protokolle aldığımız arsalarda da orta ve orta üstü projeler geliştireceğiz" dedi. Nişantaşı ve Halkalı'da arsa aldıklarına vurgu yapan kurum, buralarda da ülke ekonomisine değer katacak projeler hayata geçireceklerini söyledi. 

 

 

Yeni Şafak

emlakkulisi.com haberidir

http://emlakkulisi.com/riva-ve-florya-arsalarinda-gelirin-yuzde-80i-galatasarayin/476371

Aradığınız Gayrimenkulü Bulamadınız mı ?

Emlak talep formu ile başvuruda bulunun size en uygun gayrimenkulü bulmanıza yardımcı olalım.

Riva Nuans Gayrimenkul Danismanlik